fbpx

Seminarium o Wspólnocie - jak korzystać? (opis + wideo)

Seminarium o wspólnocie ma za zadanie przygotować do podjęcia ważnej decyzji tych, którzy kończą wstępny etap formacji.

Udział w pierwszych seminariach, przez które Bóg dokonuje największych zmian w naszym życiu, jest dopiero początkiem tej niezwykłej przygody – najlepsze wciąż przed nami! Bogactwo darów Bożych jest niewyczerpane i to od nas zależy, ile dobra przyjmiemy! Podczas tego seminarium możemy dokładniej poznać objawioną przez Jezusa prawdę o tym, czym jest Kościół. To bardzo ważne, aby pamiętać, że wspólnota Kościoła nie jest ludzką organizacją, ale DZIEŁEM Boga, do którego zostaliśmy zaproszeni.

Seminarium o wspólnocie to nie tylko katechezy, które pomagają nam zrozumieć Boży zamysł względem nas, lecz także nasza odpowiedź dotycząca konkretnych wezwań.

Codzienne rozważania mają nam pomóc podjąć decyzje, które decydują o jakości naszego życia teraz i w przyszłości. Przede wszystkim jest to odpowiedź na powołanie do wspólnoty z Bogiem w Jego Kościele, ale też do wspólnoty z ludźmi w konkretnej grupie. Powinniśmy przy tej okazji zapytać siebie: „Co ja wniosę do tej wspólnoty? Jaką wiarę, miłość, nadzieję mam w moim posagu?". Powinniśmy też sprawdzić, czy jest to wspólnota chrześcijańska, czyli rodzina dzieci Bożych skupiona wokół Chrystusa, czy tylko pobożny klub rozrywkowy albo sekta. Pomoże nam w tym pytanie: „Co daje mi wspólnota? Jaki jest jej cel? Do czego mnie zachęca, dokąd mnie prowadzi?".

Następnym krokiem jest walka duchowa z tym, który niszczy wspólnotę, czyli duchem podziałów (diabłem). Przychodzi on do nas z różnymi pokusami – żeby nie stały się one naszym grzechem, musimy podjąć z nimi walkę: rozpoznać i odrzucić, a potem uczynić w odwecie jakieś dobro! Więcej o tym znajdzie się w podrozdziale „Walka duchowa o jedność wspólnoty. (Wojna w moim sercu)".

Sztukę walki duchowej trzeba poznać i ćwiczyć, ponieważ toczy się ona nieustannie we wszystkich naszych wyborach. To, jak wybierać między dobrem i złem ukrytym (pokusą), poćwiczymy na konkretnych przykładach, korzystając ze wskazówek dla członków wspólnoty, zawartych w rozdziale „Świecki w grupie modlitewnej".

Na koniec to, do czego zmierzamy, czyli odszukanie swojego miejsca w organizmie wspólnoty, by funkcjonować w nim jako żywy członek. Potrzebujemy do tego umiejętności rozeznawania, czyli wybierania między dobrem a dobrem innym, które zostało dla nas specjalnie z góry przez Boga przygotowane, byśmy je pełnili, czyli jest naszym charyzmatem. Szukamy woli Boga, ponieważ wiemy, że Kościół to wspólnota prowadzona przez Ducha Świętego.

Seminarium o wspólnocie opiera się na trzech filarach. Ich kolejność w praktyce jest następująca:

1. Na spotkaniu modlitewnym wspólnoty możemy nasze osobiste doświadczenia ujrzeć w świetle Bożego Słowa i nauki Jezusa zachowanej w Kościele (depozyt wiary) przez Ducha Świętego. To On prowadzi ku pełni poznania prawdy. Na spotkaniu modlitewnym wspólnie wielbimy Boga, który objawia nam Siebie. Dziękujemy za otrzymane dary i prosimy za tych, którzy potrzebują pomocy.

2. Fundamentalne dla naszej wiary jest nasze osobiste, codzienne spotkanie z Bogiem podczas rozważania Słowa Bożego (praca z podręcznikiem). Tu dokonuje się najistotniejsza przemiana: uczymy się słuchać Boga i odpowiadać Bogu. W tym dialogu powstaje relacja zaufania, więź przyjaźni z Jezusem. Odkrywamy Jego obecność i działanie w naszym życiu dziś. Owocami tego spotkania dzielimy się w naszej małej grupie.

3. Na spotkaniu małej grupy dzielimy się wiarą, czyli tym, co odkryliśmy, usłyszeliśmy i jak odpowiedzieliśmy Bogu, czyli jakie podjęliśmy decyzje i co zrobiliśmy. Dzięki temu możemy rozpoznać, zobaczyć, zrozumieć działanie Boga w naszym życiu. Oglądamy cuda. Osoby, które pragną skorzystać jak najwięcej, wkrótce odkryją, że każdy zaproponowany element ma swoje wyjątkowe znaczenie.


JAK KORZYSTAĆ Z SEMINARIUM?


3. Zaloguj się na naszej stronie www, aby korzystać z materiałów wideo w późniejszym czasie

Materiały wideo - dostępne na stronie od 2 października. Link znajdziesz po zalogowaniu w zakładce Formacja - Seminarium o Wspólnocie. Poniżej znajdziesz tylko 3 katechezy w formacie wideo. Zarejestruj się na seminarium, aby otrzymać dostęp do wszystkich katechez w późniejszym czasie.

Jeśli jesteś odpowiedzialny/a za wspólnotę i chcesz jak najlepiej przygotować to seminarium lub wygłosić je bez korzystania z naszych katechez, możesz zakupić podręcznik dla prowadzących, w którym znajdziesz:
- gotowe propozycje katechez,
- tabelkę z treściami i celami, które powinny być zrealizowane w trakcie prowadzenia seminarium,
- porady jak przygotować seminarium i dobrze wykorzystać ten czas.

Podręcznik w formacie pdf dla prowadzących będzie dostępny w naszym sklepie najpóźniej w najbliższą środę 6 października.
Podręcznik uczestnika i prowadzącego posiada imprimatur!

TYDZIEŃ 0 -  Katecheza wprowadzająca, Halina Duda
(w przypadku seminarium on-line tydzień od 2 do 8 października)

Zaczynamy!
Poniżej znajduje się pierwsza katecheza wprowadzająca, która pomoże nam przypomnieć podstawowe prawdy dot. Kościoła i wspólnoty. Ten tydzień , to czas na zapisy i skompletowanie podręczników. Jeszcze nie dzielimy się w grupach i nie pracujemy z podręcznikami.


TYDZIEŃ 1 - Powołanie do wspólnoty (Co ja wnoszę do wspólnoty?) - ks. Krzysztof Krzaczek 
(w przypadku seminarium on-line tydzień od 9 do 15 października

Poniżej znajdziesz katechezę pierwszego tygodnia. Po tej katechezie uczestnicy rozpoczynają pracę z podręcznikiem - tydzień 1. Po tygodniu rozważań następuje dzielenie w grupach.


TYDZIEŃ 2 - Dar wspólnoty dla mnie (Co daje mi wspólnota?) - Ks. Artur Potrapeluk
(w przypadku seminarium on-line tydzień od 16 do 22 października )

Poniżej znajduje się katecheza drugiego tygodnia. Po tej katechezie uczestnicy rozpoczynają pracę z podręcznikiem - tydzień 2.


Tydzień 3 - Walka duchowa o jedność wspólnoty (Wojna w moim sercu) - o. Jacek Olczyk SJ (Mocni w Duchu) - od 33 minuty

 TYDZIEŃ 4 - ks. Krzysztof Kralka SAC

TYDZIEŃ 5 - Rozeznawanie, ks. Krzysztof Krzaczek

Oglądaj na naszej nowej platformie - https://AGAPPE.tv

Rekolekcje charyzmatyczne dla koordynatorów diecez...
Weekend z Dawcą Nowego Życia - rekolekcje we Wrocł...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
niedziela, 23 styczeń 2022
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://odnowa.org/

e-Prenumerata

40PLN/1 rok

Prenumerata dotyczy dostępu do internetowego kwartalnika Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym na rok 2021.

CZYTAJ ARTYKUŁY

"Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym" powstały w 1994 r., jako pismo formacyjne dla grup modlitewnych. Były czytane przez ludzi, którzy chcieli świadomie i odpowiedzialnie przeżywać swoją wiarę i prowadzić innych do Jezusa.

Twoje konto w Bibliotece Formacji

Nie masz aktywnych subskrypcji

Ostatnie wsparcia

Anna Smyk
50.00zł 8 months temu
Anonim
100.00zł 8 months temu