fbpx

Seminarium formacyjne o wspólnocie

Seminarium o Wspólnocie to nie tylko katechezy, które pomagają nam zrozumieć Boży zamysł względem nas, lecz także nasza odpowiedź dotycząca konkretnych wezwań. Codzienne rozważania mają nam pomóc podjąć decyzje, które rozstrzygną o jakości naszego życia teraz i o naszej przyszłości. Przede wszystkim jest to odpowiedź na powołanie do wspólnoty z Bogiem w Jego Kościele, ale też do wspólnoty z ludźmi w konkretnej grupie. Powinniśmy przy tej okazji zapytać siebie: Co ja wniosę do tej wspólnoty? Jaką wiarę, miłość, nadzieję mam w moim posagu? (To rozważania w I tygodniu). Powinniśmy też sprawdzić, czy jest to wspólnota chrześcijańska, czyli rodzina dzieci Bożych skupiona wokół Chrystusa, czy tylko klub rozrywkowy albo sekta. Pomoże nam w tym pytanie: Co daje mi wspólnota? Jaki jest jej cel? Do czego mnie zachęca, dokąd mnie prowadzi? (Na tym skupiamy się podczas rozważań w II tygodniu).

Następnym krokiem jest walka duchowa z tym, który niszczy wspólnotę, czyli duchem podziałów (diabłem). Przychodzi on do nas z różnymi pokusami. Dlatego, by nie stały się one naszym grzechem, musimy podjąć z nimi walkę: rozpoznać i odrzucić (a potem uczynić w odwecie jakieś dobro!). To walka duchowa o jedność wspólnoty – wojna w moim sercu. Sztukę walki duchowej trzeba poznać i ćwiczyć, bo toczy się ona nieustannie przy wszystkich naszych wyborach. To, jak wybierać między dobrem i złem ukrytym (pokusą), poćwiczymy na konkretnych przykładach, korzystając ze wskazówek dla członków wspólnoty „Świecki w grupie modlitewnej". (Może to być IV tydzień lub też więcej dni – w zależności od rozeznania prowadzących seminarium i odpowiedzialnych za wspólnotę).

Następny temat (V tydzień w notatniku uczestnika) dotyczy meritum sprawy, czyli odszukania swojego miejsca w organizmie wspólnoty, by funkcjonować w nim jako żywy członek. Potrzebujemy do tego umiejętności rozeznawania, czyli wybierania między dobrem a innym dobrem, „[…] które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili" (por. Ef 2,10). Rozeznajemy miejsce swojej posługi (diakonię) zgodnej z naszym charyzmatem. Dzieła, do których Bóg nas wzywa, są zawsze ponad nasze ludzkie możliwości, ale podejmujemy je, ponieważ wiemy, że Kościół to wspólnota prowadzona przez Ducha Świętego, który dokonuje w nas i przez nas rzeczy niemożliwych. Kościół jest DZIEŁEM Boga i z tego powodu zawsze szukamy Jego woli dla każdego z nas i dla całej wspólnoty. Dlatego wszystko we wspólnocie zaczyna się i kończy modlitwą w Duchu Świętym: prośba o prowadzenie, rozeznawanie misji, działanie w jedności, dziękowanie za owoce i uwielbienie Boga, który jest miłością wszechmogącą! To będzie treścią ostatniego, VI tygodnia, a potem nastąpi wspólne świętowanie (agapa).


To tylko 5% artykułu, który znajdziesz w najnowszych Zeszytach Odnowy w Duchu Świętym.

Artykuł pochodzi z Zeszytów Odnowy w Duchu Świętym 1 (172) 2021 - oficjalnego czasopisma formacyjnego Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Katechezy do podręcznika Seminarium o Wspólnocie będą publikowane również w następnych numerach. Podręcznik uczestnika ukaże się w maju 2021r.


Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy 2.0
Katolicka Szkoła Uwielbienia - Uwielbienie w Dziej...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
środa, 25 maj 2022
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://odnowa.org/

e-Prenumerata

40PLN/1 rok

Prenumerata dotyczy dostępu do internetowego kwartalnika Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym na rok 2021.

CZYTAJ ARTYKUŁY

"Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym" powstały w 1994 r., jako pismo formacyjne dla grup modlitewnych. Były czytane przez ludzi, którzy chcieli świadomie i odpowiedzialnie przeżywać swoją wiarę i prowadzić innych do Jezusa.

Twoje konto w Bibliotece Formacji

Nie masz aktywnych subskrypcji

Ostatnie wsparcia

Anna Smyk
50.00zł 12 months temu
Anonim
100.00zł 1 year temu