fbpx


1. W 1972 r. w Ann Arbor (USA) powstało pierwsze Międzynarodowe Biuro Komunikacji Odnowy (ICO), aby ułatwić kontakty między różnymi rzeczywistościami charyzmatycznymi, które w szybkim tempie pojawiały się w Kościele katolickim na całym świecie.  

  • 1976 r. biuro ICO zostało przeniesione z USA do Malines-Brukseli (Belgia).

2. W 1978 r. Kard. Suenes stworzył zespół koordynujący Odnowy przekształcając biuro ICO w ICCRO (Międzynarodowe Biuro Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej). 

  • W 1981 r. biuro to zostało przeniesione do Rzymu. 
  • W roku 1984 św. papież Jan Paweł II nominował biskupa Paula Josepha Cordesa biskupim doradcą ICCRO jako następcę kardynała Suenensa. 
  • Następnie, a w roku 1985 na zaproszenie Ojca Świętego przeniesiono biuro ICCRO do Watykanu. 

3. W 1990 r. powstało Katolickie Bractwo Charyzmatycznych Wspólnot Przymierza i Stowarzyszeń (inaczej Katolicka Fraternia Ruchów i Wspólnot Charyzmatycznych). Jest ono prywatnym stowarzyszeniem wiernych na prawie papieskim. Jego misją jest umocnienie więzi wspólnot charyzmatycznych z Kościołem katolickim oraz zachęta do ewangelizacji.

4. W 1993 r. Papieska Rada ds. Świeckich zatwierdziła statut ICCRO zmieniając nazwę  z ICCRO (Międzynarodowe Biuro Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej) na ICCRS (Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej)  dla podkreślenia, że jest to duszpasterska posługa wobec Odnowy na całym świecie, nie zaś urząd o charakterze czysto administracyjnym.

5. Powstawanie CHARIS:

  • W kwietniu 2016 r. Papież Franciszek wyznaczył Michelle Moran (Prezydent Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej) i Pino Scafuro (Prezydenta Katolickiego Bractwa Charyzmatycznych Wspólnot Przymierza i Stowarzyszeń), aby podjęli pracę nad nową Służbą Jedności i doprowadzili do jej realizacji przy współpracy Julii Torres i Oreste Pesare jako sekretarzy, z towarzyszeniem Papieskiej Rady ds. Świeckich. 
  • Przez wiele lat ICCRS i Katolickie Bractwo współpracowały, prowadząc seminaria poświęcone różnym tematom związanym z Odnową Charyzmatyczną. Wspólnie zorganizowały one 50. rocznicę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w Rzymie podczas Zesłania Ducha Świętego w 2017 r. 

W Rzymie 29 maja 2017 r. podpisany został (przez osoby nominowane przez Ojca Świętego Franciszka 27 kwietnia 2016 r. jako odpowiedzialne za utworzenie jednej nowej służby dla wszystkich form wyrazu Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej) Akt Konstytutywny tworzący CHARIS. Zobacz czym jest CHARIS.

Newsy diecezjalne...
Odnowa w Duchu Świętym diec. częstochowskiej zaprasza na koncert uwielbienia, który odbędzie się 16 maja, o godz. 19:00. Wydarzenie będzie...
Konferencja "Córka Króla" to czas przeznaczony właśnie dla Ciebie droga kobieto, aby usiąść u stóp Boga jak Maryja i wsłuchać się w bicie Jego...
IV Katolickie Forum Charyzmatyczne w Śremie „Maryja, pełna łaski” Kiedy? 17 października 2020 r Gdzie? Parafia bł. M. Kozala w Śremie, ul....
„Nabierzcie Ducha, podnieście głowy” PRZEJDŹ DO FORMULARZA ZAPISÓW albo oglądaj on-line Ideą spotkania jest doświadczenie żywego Pan Jezusa, poprzez...
Karolina to nasza Siostra ze wspólnoty - pisze ks. Rafał Koptas, koordynator diec. białostockiej. Dziś jest w potrzebie i nie chcemy przejść...