fbpx

Wiele wspólnot w czasie kwarantanny związanej z koronowirusem podejmuje szereg działań, które mogą stać się inspiracją dla wspólnot w całej Polsce!

Nie zatrzymuj inspiracji Ducha Świętego i podziel się doświadczeniem swojej wspólnoty! (wymaga zalogowania)


Pandemia przeszkadza w organizowaniu grupek dzielenia i spotkaniach wspólnoty?
Nie musi tak być! :) Skorzystajcie z darmowej aplikacji Jitsi Meet, aby tworzyć połączenia grupowe do 100 os. jednocześnie (https://jitsi.org/what-is-jitsi/).

Połączenie z komputera stacjonarnego lub notebooka
Wejdź na stronę jitsi.org wybierz (-> start a call, a następnie wpisz nazwę "sali konferencyjnej": -> (Start a new meeting)).

Komputer powinien mieć podłączoną kamerę i mikrofon, a w ustawieniach przeglądarki oba urządzenia muszą być odblokowane.

Połączenie przez telefon
Należy pobrać Jitsi Meet na urządzeniu mobilnym (Android - sklep Play, lub App Store). 


Zapytalśmy koordynatorów diecezjalnych, jak w czasach pandemii wygląda życie wspólnotowe. Utworzyliśmy specjalną nitką smsową, aby móc kontaktować się również z tymi dla których najlepszą formą kontaktu pozostają smsy.

Przeczytajcie sami, co robią wspólnoty!

Oto smsy, które wysyłamy i otrzymujemy z całego kraju (aktualizowane na bieżąco):

KEFAS ŚREM - to przede wszystkim codzienna modlitwa za nasze miejscowości, w każdej sytuacji w jakiej się znajdujemy, a szczególnie przy obecnym zagrożeniu pandemii koronawirusa. Zapraszamy i zachęcamy - dołącz do wspólnej modlitwy Jak się modlić? Codziennie wzbudź intencję modlitwy za Twoje Miasto/Miejscowość Następnie odmów w tej intencji dowolną modlitwę, lub akt strzelisty,lub dołącz intencję do innych odmawianych modlitw, lub ofiaruj w tej intencji Swoje trudy lub post."W każdej chwili uwielbiaj Pana Boga i proś Go, aby drogi twoje były proste i aby doszły do skutku wszystkie twoje zamiary i pragnienia, ponieważ żaden naród nie posiada mądrości, lecz wszystko, co dobre, daje sam Pan i kogo Pan chce, tego upokarza, jak chce. A teraz, dziecko, pamiętaj na moje zalecenia i nie wymazuj ich z serca!" (Tb 4,19)

Winnica Pana Kreznica Jara : W kazdy wrorek o 19 czyli wtedy gdy sie spotykamy laczymy sie duchowo. Przyzywamy obecnosci Ducha sw poprzez spiew lub litania. Uwielbiamy Boga i Maryje modlimy sie czastka rozanca q naszych stalych intencjach tj za ojczyzne za ks proboszcza za bas nasze rodziny i dodalismy intencje o ochrone nas i swiata przed koronawirusem. Potem w myslach blogoslawimy kazdy kazdemu. Na koniec spiewamy apel jasnogorski. Pozdrawiam. Z Bogiem
Miłosierny Samarytanin: 1. Trwamy w łączności duchowej i we wtorki o 19.30 modlimy się w swoich domach 2. Poprosiliśmy kapłana, który miał nam powiedzieć, katechezę na żywo, żeby ją nagrał. Fragmenty Słowa, które były w katechezie rozważaliśmy w ciągu tygodnia. Później można było uczestniczyć w adoracji online. Też udostępnionej 3. Dziś będzie medytacja Słowa Bożego też transmitowana online 4. Możliwe, że spróbujemy poprowadzić uwielbienie też w takiej formie. Generalnie stawiamy na łączność duchową w czasie trwania spotkania. To co może być online próbujemy zrobić online.

Emaus Siedliszcza: nie mamy stałych spotkań w związku z zaistniałą sytuacją ale jakoś sie ratujemy. Przez parę dni odmawialiśmy na grupie różaniec o 20.30. Modlimy sie korzystając z WhatsAppa. Dołańczamy się też do wspólnie odmawianej Koronki prowadzonej przez Wspolnotę Syjon:)

Syjon Łęczna: W tym tygodniu organizujemy transmisje live online o godzinie 15.00 odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia

Woda Żywa Lublin:Codziennie o 21:15 modlimy się dziesiątkiem różańca i koronką przez transmisję na messengerze albo na Discordzie

Wspólnota Jordan Lublin. Jak wyglądają spotkania: - na początku osoba, która prowadzi spotkanie, na FB grupie wspólnoty prowadzi transmisje LIVE - modlitwa, konferencja, itd. - później dzielenie w małych grupkach odbywa się przez telekonferencje na Massangerze - poza tym codziennie na grupie wspólnoty jednoczymy się na Koronce do Bożego Miłosierdzia (prowadzący modli się poprzez transmisje na żywo na FB a inni włączają się duchowo i piszą komentarze)

Wspólnota Miriam Lublin:
U nas w zeszłym tygodniu UWIELBIENIE:
-każdy dostał na maila prezentacje jak ma wyglądać nasze spotkanie, co będzie po kolei następować
-o 19.00 każdy w swoim domu zaczął od 10-tki różańca
-włączyliśmy razem jeden link uwielbienia i na odległość w nim uczestniczyliśmy i się modlilismy (dziękujemy za nagrania Lublin Uwielbia 😉)
-potem każdy w domu odsłuchal przeslana konferencje i ogłoszenia. W tym tygodniu będzie ADORACJA
-znowu każdy dostanie prezentacje z instrukcja krok po kroku, co będzie się działo 🙂
-bogatsi o nowe technologie o 19.00 łączymy się przez Jitsi Meet na wspólnej modlitwie na początek spotkania
-każdy łączy się na godzinę na adoracje on-line pod wskazany link. Dostaje do rozważania przygotowane przez lidera diakonii adoracji
-następnie na pół godziny łączymy się na grupki online właśnie przez aplikacje
-o 20.30 łączymy się on-line każdy w swoim domu na różaniec z kaplanami z Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej (w tym z naszym Pasterzem 😃 )
Tak to na ten moment wygląda 😃 Obecne spotkanie robimy na dwa sposoby -jest możliwość wyboru -z włączeniem się w spotkanie on-line przez aplikacje i bez tego. Wszytsko po to, żeby każdy mógł wziąć udział w spotkaniu bez względu na to, jakie ma możliwości

JEDEN PSALM ZA WSZYSTKICH I WSZYSTKIE PSALMY ZA JEDNEGO”. Wspólnota KEFAS podejmuje modlitwę psalmami. 1. Codzienną modlitwę PSALMEM 18, aż do zmiany (np. po jednym tygodniu. Zmiana w niedzielę). Nie trzeba codziennie czytać psalmu wyznaczonego. Można np. wypisać sobie jedno zdanie na kartce i dodać je do codziennej modlitwy. 2. Pamiętamy o INTENCJI za wszystkie osoby tworzące ten projekt - kapitał duchowy w naszych intencjach się modlimy. 3. Proponuję do końca maja (z możliwością) przedłużenia dodać do modlitwy jedno OJCZE NASZ o szybkie ustąpienie epidemii „korona”wirusa, za wszystkie osoby zaangażowane w walkę, oraz za tych wszystkich już dotkniętych tą tragedią, czy fizycznie, psychicznie czy duchowo! AKCJA TRWA KAŻDEGO DNIA! POSZERZAMY KAPITAŁ DUCHOWY!!! DZIĘKUJĘ JUŻ WSZYSTKIM!

Wspolnota Źródło prowadzi modlitwy w intencjach wysłanych sms. 20 wstawienników modli się codziennie, przez 7 dni od dnia otrzymania sms-a. SOS Źródło

Wspólnota Źródło Łaski grupa Źródło Łaski na Whats app, w celu kontaktu z członkami wspólnoty grupa na Whats app diakonii modlitwy, w celu omadlania podanych intencji propozycja zakupów oraz pomocy szczególnie dla osób starszych stały kontakt telefoniczny sióstr i braci ze wspólnoty Pozdrawiam, z Panem Bogiem, Aleksandra Krajewska

Wspolnota Michael: wspolnotowa modlitwa i rozmowy na Skype, wsparcie finansowe dla noclegowni brata Alberta, wsparcie finansowe dla macierzystej parafii, oferta wsparcia finansowego dla czlonkow wspolnoty

Oto nasze działania: Wspólnota Jezusa Miłosiernego podjęła gotowość do pomocy ludziom starszym i schorowanym z naszej parafii . Służą pomocą w zakupach spożywczych lub dostarczeniu leków z apteki.Taką potrzebę można zgłosić po każdej Mszy św. w zakrystii lub dzwoniąc na numer - bezpośrednio do członków wspólnoty. Wspólnota Odnowy w Duchu Św. Jezusa Miłosiernego przyłączyła się do kręgu modlitewnego członków odnowy na całym świecie. Od 15 marca chętni modlą się codziennie do końca pandemii w łączności telefonicznej:godzina 15:00 w soboty i niedziele(koronka do Miłosierdzia Bożego). Następnie głoszona jest krótka nauka rekolekcyjna przez o.redemtorystę Jerzego Krupę godzina 20:00 w pozostałe dni, rozważając Mękę Pańską w Drodze Krzyżowej, modląc się słowami suplikacji i Pod Twoją obronę. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony www:https://jezusmilosierny.org.pl/ Na bieżąco umieszczamy teksty rozważań Drogi Krzyżowej - zachęcamy do skorzystania i dołączenia się do wspólnej modlitwy. Lider Wspólnoty Jezusa Miłosiernego w Kiełczowie.

Wspólnota "Syjon" - każdego dnia rozsyłane jest Słowo Boże do członków Wspólnoty do rozważania na modlitwie osobistej. Włączyliśmy się do wspólnego dzieła UWIELBIENIE 24/7 zapoczątkowane przez wspólnotę Agaliasis na Fb. W każdą środę od 19 do 21 - czyli w czasie, w którym mamy spotkanie modlitewne trwamy na uwielbieniu w swoich domach. Sieciowo połączeni są na razie członkowie Rady Pastoralnej. Od najbliższej środy mamy nadzieję, że już przez FB będziemy spotykać się na uwielbieniu z całą wspólnotą.

Wspólnota "Droga na Syjon" z Daleszyc zawiesiła czwartkowe spotkania w salce przy kościele. Natomiast nie zaprzestaliśmy formacji we wspólnocie, którą realizujemy dzięki dostarczanym drogą internetową konferencjom naszego opiekuna, księdza Konrada. Podjęliśmy też kolejne nowenny i post w intencji całej parafii, wspólnoty i naszych księży o ochronę przed koronawirusem (od 18marca). Codziennie o godz. 15.00 modlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, w tej samej intencji. Każdego dnia uwielbiamy Pana słowami Psalmu 91. Wielu członków wspólnoty jednoczy się on-line na wspólnej modlitwie o 20.30 , odmawiając różaniec z osobami konsekrowanymi. Planujemy dalsze działania. Pozdrawiam
Wspólnota Jordan, diec. Włocławska.Nasza wspólnota na ostatnim czwartkowym spotkaniu poprowadzila modlitwę różańcowa w Parafii a także zaprosiliśmy całe nasze miasto po przez ogłoszenia w parafiach do żywego różańca za każdy kontynent i podzieliliśmy się na grupy za każdy kontynent inną część różańca codziennie . Również włączamy się w modlitwę przez Internet w Eucharystie, adorację, różaniec, rekolekcje. Kontaktujemy się przez Facebooka. Pozdrawiam serdecznie. Z Bogiem
Szczęść Boże. W czasie epidemii kontakt telefoniczny, wspólna modlitwa o 20.30. Ksiądz opiekun przez Facebook czyta rozważania, gorzkie żale. Najnowsza sytuacja słuchanie przez Facebook Słowa Bożego i kazania księdza koordynatora Krzysztofa Antczaka. Animatorzy mieli się zorientować i ewentualnie pomóc osobom starszym w zakupach. Odważniejsi i młodsi uczestniczą w Eucharystii z własnej woli.

Wspólnota DOBRY PASTERZ, diec. Włocławska: jesteśmy w kontakcie na grupie na Whatsapp. Spotkania zawiesiliśmy, w piątek prowadziliśmy drogę krzyżową w parafii. I "spotkaliśmy" się też w internecie, by wspólnie uwielbiać Pana Jezusa w zamian za spotkanie.Oczywiście ludzie sobie wzajemnie pomagają, słyszę o tym na grupie.

Wspólnota BARTYMEUSZ, diec. włocławska:chciałbym powiedzieć ,że członkowie naszej wspólnoty codziennie modlą się oraz biorą dobrowolne wyrzeczenia w intencji koronawirusa ,aby Pan uchronił nasz naród od niego , oraz objął Swoją opieką osoby już zarażone , także ich rodziny.Dziś także zaprosiłem wszystkich , abyśmy razem w przyszły piątek usiedli i przeżyli Drogę Krzyżową ( online ) z o. Szustakiem.Teraz jeszcze pomyślałem , żeby zaprosić do tego wszystkie wspólnoty naszej diecezji.

W ostatni poniedziałek zostaliśmy po Eucharystii (stan mocno przerzedzony) na adoracji w kościele (modl. poprowadzona przez liderkę przez mikrofon bez śpiewu) a potem część Różańca. Mam nadzieję że tak zostanie.Prócz tego kilka osób codz. rano pomiędzy porannymi Msza i św. (o 7.00) od roku nadal modli się, uwielbiając Boga we wszystkim, co nam niesie czas... (jako Wspólnota Getsemani chcemy choć jedną godzinę czuwać z Jezusem: Eucharystia plus półgodzinna modlitwa. Ja, jako odpowiedzialna teraz za modl. wstawienniczą, przyjmuję w tym czasie deklaracje smsowe od członków wspólnoty na godzinne uwielbienie w dowolnej formie w miejscu przebywania w ciągu dnia- codziennie. Cel- nieustanne uwielbianie Boga. Powoli kształtuje się grafik, co prawda na razie z lukami, ale jestemx dobrej myśli. Buziaki! Marysia


Owczarnia z Trzebnicy jest w trakcie ustalania działań w nowych warunkach. To co wdrożyliśmy to : Zakupy dla starszych i potrzebujących. Dołączyliśmy do akcji parafialnej "wieczystej adoracji", gdzie 24/7 ktoś sie modli przed Najświętszym Sakramentem. W planach spotkania live przez youtube (modlitwa , śpiew , około 2-4 osoby prowadzące) zamiast spotkania w salce. Krótka modlitwa w bazylice, po mszy poniedziałkowej którą do tej pory "obstawiała" nasza wspólnota. Grupa chat np. WhatsApp aby mieć kontakt z członkami wspólnoty. Pozdrawiam Tomek, lider Owczarnia Trzebnica

Gromadzę telefonicznie grupy po 5 aktywnych parafian, zanurzonych w Panu i z darem empatii oraz umiejętnością słuchania. Proszę o codzienny telefon do osób samotnych, starszych, owdowiałych. Jeżeli nie znają osób lub nie mają do nich telefonu, dzwonię do tych osób informując o inicjatywie parafii z pytaniem, czy mogę udostępnić nr telefonu. Co drugi dzień podczas telekonferencji dzielimy się doświadczeniami z rozmów i ewentualnymi potrzebami parafian, podejmując działania konieczne w granicach bezpieczeństwa sanitarnego. Równocześnie zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach i liturgii naszej parafii transmitowanej na stronie parafii: rozalia-zagnańsk.pl ks. Andrzej Drapała

Wraz ze wspólnotą TDŚ staramy się w tym czasie więcej modlić.Ok kilku dni łączymy się przez Fb z naszej kaplicy o godz. 18-tej na Koronce do Ducha Świętego (dziś będzie Droga Krzyżowa). projekt: "Huta Ducha Świętego".Zapraszamy do modlitwy :)X Paweł Klimczak

Informacja dotycząca aplikacji Jitsi Meet, która daje możliwość kontaktu większej grupy ludzi. Można łączyć się z komputera stacjonarnego lub notebooka poprzez stronę jitsi.org (-> start a call, a następnie wpisać nazwę "sali konferencyjnej": -> (Start a new meeting)). Komputer powinien mieć podłączoną kamerę i mikrofon, a w ustawieniach przeglądarki oba urządzenia muszą być odblokowane (ważne!). Drugą opcją jest zainstalowanie aplikacji Jitsi Meet na urządzeniu mobilnym (Android - sklep Play, lub App Store). Z wstępnych prób wynika, że aplikacja na Androidzie zainstalowana na smartfonie całkiem dobrze się sprawdza i jest to chyba lepsze wyjście. Można też zainstalować aplikację na komputerze stacjonarnym (jitsi.org -> downloads). Proponuję wcześniej np. na dwóch smartfonach (lub smartfonie i komputerze) poprawność pracy Jitsi Meet, jeśli jest taka możliwość.

Wczoraj podczas telekonferencji rady KZK padło pytanie o to jak przeżywamy czas epidemii. Choć dzieliło się tylko kilka osób, wypowiedzi były świadectwem żywotności wspólnot w "zaradzaniu potrzebom świętych" Rz 12,13a.
Doszliśmy do wniosku, że chcemy z tym pytaniem dotrzeć do każdej wspólnoty. Prosimy podzielcie się tym, jak odpowiadacie na wezwanie do bycia czytelnym znakiem Pana Boga w tym szczególnym czasie. Pozdrawiamy ks Artur i Jurek

Kochani, jako koordynatorzy krajowi Odnowy w Duchu Świętym pragnęliśmy i pragniemy wędrować po Polsce (oczywiście w miarę naszych możliwości), by móc dotrzeć do każdej wspólnoty. Obecna sytuacja pokazuje, że trzeba i warto stworzyć drogę alternatywnego kontaktu. Chcemy wraz z całą radą Krajowego Zespołu Koordynacyjnego by powstała sieć SMS, która będzie obejmować wspólnoty w naszych diecezjach, dająca możliwość kontaktu za pośrednictwem koordynatorów diecezjalnych. Ks Artur i Jurek

a co robicie w waszych wspólnotach? podzielcie się na naszym forum

Newsy diecezjalne...
Odnowa w Duchu Świętym diec. częstochowskiej zaprasza na koncert uwielbienia, który odbędzie się 16 maja, o godz. 19:00. Wydarzenie będzie...
Konferencja "Córka Króla" to czas przeznaczony właśnie dla Ciebie droga kobieto, aby usiąść u stóp Boga jak Maryja i wsłuchać się w bicie Jego...
IV Katolickie Forum Charyzmatyczne w Śremie „Maryja, pełna łaski” Kiedy? 17 października 2020 r Gdzie? Parafia bł. M. Kozala w Śremie, ul....
„Nabierzcie Ducha, podnieście głowy” PRZEJDŹ DO FORMULARZA ZAPISÓW albo oglądaj on-line Ideą spotkania jest doświadczenie żywego Pan Jezusa, poprzez...
Karolina to nasza Siostra ze wspólnoty - pisze ks. Rafał Koptas, koordynator diec. białostockiej. Dziś jest w potrzebie i nie chcemy przejść...